МЕТОДИКА ПРОВЕДЕННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ З ФІЗИКИ ЗІ СТУДЕНТАМИ ФІЗИЧНИХ СПЕЦІАЛЬНОСТЕЙ ПРИ КРЕДИТНО-МОДУЛЬНІЙ СИСТЕМІ ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ
DOI:
https://doi.org/10.31110/2413-1571-2021-027-1-018Ключові слова:
практичні заняття, розв’язування задач, самостійна робота, тести, тестуванняАнотація
Формулювання проблеми. Перехід до кредитно-модульної системи організації навчання студентів вимагає істотного покращення проведення всіх видів навчальних занять, в тому числі і практичних робіт, а звідси виникає потреба вдосконалення методики підвищення ефективності і інтенсифікації проведення практичних занять, та збільшення ролі самостійної роботи студентів при цьому. Сказане засвідчує, що питання модернізації методики організації, підготовки і проведення практичних занять з фізики залишається актуальним.
Матеріали і методи. Використано багаторічний досвід авторів з організації і проведення практичних занять з фізики зі студентами фізичних спеціальностей та аналіз педагогічної, психологічної і науково- методичної літератури.
Результати. Запропоновано інноваційну методику проведення практичних занять із загального курсу фізики для студентів фізичних спеціальностей у закладах вищої освіти. Пропонується перевірку рівня теоретичних знань студентів по темі практичного заняття проводити не методом опитування і співбесіди студентів безпосередньо на практичних заняттях, як це прийнято в класичній методиці, а методом тестування. З цією метою підготовлено близько 2000 тестів, що дозволяє проводити тестування практично по кожному розділу навчальної програми курсу. Тестування студент повинен пройти до початку практичного заняття. Для проведення самих практичних занять створено методичні матеріали, розміщені в ЕНМКО під назвою «Матеріали до практичних занять», якими студенти мають можливість користуватися як при підготовці до практичних занять, так і при їх проведенні.
Розроблена і пропонується до використання нова форма ведення конспекту розв’язуваних на практичних заняттях задач і пояснення до них, яка на думку авторів, більш раціональна, ніж ведення конспекту в звичайному зошиті, більш зручна при користуванні нею і дає можливість студенту до кінця навчання накопичити велику кількість розв’язаних задач, які стануть в нагоді в подальшій його роботі.
Запроваджено нові форми самостійної роботи по розв’язуванню задач – це дві самостійні домашні контрольні роботи, в пакетах яких міститься близько по 70 задач, два комплекти задач (близько по 100 задач в кожному) по підготовці до аудиторних контрольних робіт і так звані рейтингові задачі, які рекомендуються студентам для розв’язування з метою підвищення власного рейтингу впродовж семестру.
Висновки. Пропонується методика проведення практичних занять із загального курсу фізики (розділ Оптика) для студентів фізичних спеціальностей у закладах вищої освіти.
Посилання
Положення «Про організацію навчального процесу у вищих навчальних закладах». Наказ МОН України № 161 від 02.06. 1993 p. zakon.rada.gov.ua>z0173-93
Болюбаш Я.Я. Організація навчального процесу у вищих закладах освіти. Навч. посібник. Київ: ВВП «Компас»‚ 1997. 64 с. .
Самостоятельная работа студентов при решении задач по физике: ме¬тодические указания. Сост. Ф.П. Кесаманлы, В.М. Коликова. Л: 1987. 32 c.
Яцура, М.М., Гамарник, А.М., Рачій Б.І. Навчально-методичний комплекс з оптики (НМКО). http://lib.pnu.edu.ua/read.php?id=9787
Яцура М.М., Гасюк І.М., Рачій Б.М., Гамарник А.М. Курс загальної фізики. Оптика. Тести: навчально-методичний посібник. Івано-Франківськ: Видав¬ни¬цтво ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника», 2019. 382 с.
Яцура М.М., Гамарник А.М., Рачій Б.І. Про вдосконалення тестового ко¬нтролю знань студентів з фізики. Освітній простір Україниб, 2019. Вип. 17. С. 102-106.
Остафійчук Б.К., Яцура М.М., Яремій І.П., Гамарник А.М. Практикум роз¬в’язування задач з курсу загальної фізики. Оптика (друге видання, перероблене і доповнене). Івано-Франківськ: ДВНЗ «Прикарпатський на¬ціональний університет імені Василя Стефаника», 2016. 365 с.
Кондратьев А.С., Ларченкова Л.А., Ляпцев А.В. Методы решения задач по физике. М: ФИЗМАТЛИТ, 2012. 312 с.
Downloads
Опубліковано
Як цитувати
Номер
Розділ
Categories
Ліцензія

Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.
- Автори передають журналу право першої публікації свого рукопису на умовах ліцензії Creative Commons ("Із зазначенням авторства - Некомерційне використання - Поширення на тих же умовах") 4.0 Міжнародна (CC BY-NC-SA 4.0), котра дозволяє іншим особам вільно використовувати (читати, копіювати і роздруковувати) представлені матеріали, здійснювати пошук та посилатись на опубліковані статті, поширювати їх повний текст з будь-якою законною некомерційною метою (у тому числі, з навчальною або науковою) та обов'язковим посиланням на авторів робіт і первинну публікацію у цьому журналі.
- Опубліковані оригінальні статті в подальшому не можуть використовуватись користувачами (окрім авторів) з комерційною метою або поширюватись сторонніми організаціями-посередниками на платній основі.